"Selfie" nədir və nə zaman yaranıb?
“Selfie” ingilis lüğətinə 2013-cü ildə daxil edilmiş və sözün mənası "özünün şəklini çəkmək", "öz fotoqrafı olmaq" anlamına gəlir. İngiltərənin ən güclü Universiteti hesab edilən Oxford "Selfie" sözünü 2013-ci "ilin sözü" elan etdi.
Məlumata görə, ilk “selfie” 1920-ci ildə çəkilmişdir. Şəkildə olan 5 kişi həmin dövrün məşhur fotostudiyası olan “Byron Company”nin əməkdaşları idilər. Hansı ki, bu studiya 1892-ci ildə fəaliyyətə başlamışdır. Hər iki foto eyni anda çəkilmişdir. Fotoların hər ikisi Nyu-Yorkun məhşur "Marceaus Studio"nun damında çəkilib.
Bu gün məşhurlardan tutmuş adi insanlara qədər demək olar ki, hər kəsin sosial şəbəkədə “selfie” şəkli var. “Selfie” sözü Avstraliyadan gəlir. 2012-ci ilin sonlarda selfi gənclər arasında populyarlaşdı.

A Brief History of the Selfie
The term “Selfie” was added to the English dictionary in 2013, and it means “to take a photograph of oneself” or “to be one’s own photographer.” Oxford University, considered one of the most prestigious universities in the United Kingdom, declared “Selfie” as the “Word of the Year” in 2013.
According to information, the first “selfie” was taken in 1920. The photograph featured five men who were employees of the well-known photography studio “Byron Company,” which had been operating since 1892. Both photos were taken simultaneously on the rooftop of New York’s famous “Marceaus Studio.”
Today, from celebrities to ordinary individuals, almost everyone has a “selfie” photo on social media. The word “selfie” originates from Australia. By the end of 2012, selfie photographs had become increasingly popular among young people.