Hind xalı nə məna verir?
Hindli qadınların alınlarında qara, qızmızı rəngli xalı qədimdən gəlmə bir milli makiyaj forması kimi bir şey olduğunu düşünürlər.
Amma bu heç də adi bir makiyaj forması deyil. Qədimdən indiyədək gəlib çatan hind inanclarına görə, alının orta qismi ruhun insan bədənindəki yeri və yaxud 3-cü gözün olduğu yer olaraq qəbul edilir.
Hindli qadınların alınlarında gördüyümüz bu xal “bindi” adlanır. “Bindi” əsasən, iki rəngdə olur: qara və qırmızı rənglərdə. Subay qadınlar alınlarına qara, evli qadınlar isə alınlarına qırmızı rəngli “bindi” (nöqtə) qoyurlar.
Meditasiya halında həyat yaşayan hindlilər alınlarının ortasında olan “bindi”nin açılmasına ümid edirlər. Yəni, “bindi” müəyyən mənada, ruhi səfərin də simvoludur.
“Bindi” – “Bindu” sözündən yaranmış, sanskritcədən “nöqtə” mənasını verir.
Ümumiyyətlə, “bindi” olaraq, hal-hazırda, əsasən, qara və narıncı rənglərdən istifadə edilir. “Bindi” adı verilən xalın eyni zamanda mənfi düşüncələrdən qoruma xüsusiyyəti olduğuna da inanılır. Deyilənə görə, məhəndi və bindi ilə evə daxil olan gəlin xoşbəxtlik gətirir.
Subayların qara, evlilərin qırmızı (narıncı) rəngdə qoyduqları “bindi”lər, indiki vaxtda aksessuar olaraq istifadə edildiyi üçün, alının mərkəzinə qoyulan “bindi”lər müxtəlif formalı və müxtəlif rənglərdə də ola bilir.

What does a mole on the forehead mean?
Many people believe that the black or red mark seen on the foreheads of Indian women is an ancient form of traditional makeup.
However, it is far more than just a cosmetic element. According to longstanding Indian beliefs that have been passed down through generations, the center of the forehead is considered the seat of the soul in the human body — also known as the location of the “third eye.”
The mark we commonly see on Indian women's foreheads is called a "bindi". Traditionally, the bindi comes in two main colors: black and red. Unmarried women wear black bindis, while married women wear red ones.
For Indians who live in a meditative state of mind, the bindi symbolizes their hope of opening the “third eye” located in the center of the forehead. In this sense, the bindi also represents a spiritual journey.
The word bindi originates from the Sanskrit term bindu, meaning “point” or “dot.”
Today, bindi are most commonly seen in black and orange tones. It is also believed that the bindi serves as a protective symbol against negative thoughts. According to tradition, a bride entering her new home adorned with mehndi (henna) and a bindi brings happiness and good fortune.
While unmarried women wear black bindis and married women wear red (or orange), modern usage has transformed the bindi into a decorative accessory. As a result, bindi today come in a wide variety of shapes and colors, though they are still placed in the center of the forehead.