Nizami Gəncəvinin portreti necə yaranıb?
Amma şəkildə təsvir olunan şəxs həqiqətən Nizami Gəncəvinin özüdür? Əgər özüdürsə, belə olan halda başqa suallar da ortalığa çıxır ki, bəs elə isə XII əsrdə bu şəkli kim çəkmişdir və bu şəkil dövrümüzə qədər necə gəlib çatmışdır?
Tarixçi Araz Vəliyevin araşdırmasına görə, 1939-cu ildə Azərbaycan SSR Mərkəzi Komitəsi tərəfindən Nizami Gəncəvinin 800 illik yubileyinin keçirilməsi qərara alınmışdır. Amma bu yubileydə N.Gəncəvini əyani surətdə canlandıracaq hər hansı bir şəkil yox idi. Belə olan halda müsabiqə elan olunur. Tarixçilər, ədəbiyyatşünaslar, rəssamlar işə cəlb olunurlar və Nizami Gəncəvinin portreti çəkilir.
Nizamişünas Yevgeniy Bertels, filosof Heydər Hüseynov, ədəbiyyatşünas Həmid Araslı Nizaminin xarici görünüşünün təxminən necə olduğunu dedikdə, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyov belə bir ideya irəli sürür, təklif edir və deyir: - “Ağcabədidə siz dediyiniz parametrlərdə və sifət cizgiləri tam uyğun gələn bir axund var, onu tanıyıram”.
Həmin axundu Tarix və Diyarşunaslıq Muzeyindən alınmış geyimlərlə geyindirdikdən sonra Qəzənfər Xalıqov həmin axunda baxaraq Nizami Gəncəvinin portretini yaradır və müsabiqənin qalibi olur. Beləcə dahi şair N. Gəncəvinin o gündən bu günədək hər yerdə istifadə olunan portreti yaranır.

How Was Nizami Ganjavi’s Portrait Created?
But is the person depicted in the portrait truly Nizami Ganjavi himself? If so, further questions naturally arise: who could have painted this image in the 12th century, and how could it have survived to the present day?
According to research by historian Araz Valiyev, in 1939 the Central Committee of the Azerbaijan SSR decided to celebrate the 800th anniversary of Nizami Ganjavi. However, there was no authentic visual representation of Nizami available for the jubilee. As a result, a competition was announced. Historians, literary scholars, and artists were involved in the process. A portrait of Nizami Ganjavi was created.
When Nizami scholars such as Yevgeny Bertels, philosopher Heydar Huseynov, and literary critic Hamid Arasli described what Nizami’s appearance might have been like, the great composer Uzeyir Hajibeyov put forward an idea. He suggested:
“There is a mullah in Aghjabadi whose facial features and overall appearance fully match the parameters you described. I know him.”
After dressing this man in costumes obtained from the Museum of History and Local Lore, the artist Gazanfar Khaligov observed him and painted the portrait of Nizami Ganjavi. His work won the competition.
Thus, the widely used portrait of the great poet Nizami Ganjavi that we recognize today was created and has been used ever since.