Azərbaycanın ilk qadın snayperi - Ziba Qəniyeva
17 yaşında fərqli gözəlliyə malik olan gənc qız Böyük Vətən Müharibəsi illərində snayper-kəşfiyyatçı-rabitəçi kimi alayının siyahısına salınmışdı. Söhbət İkinci Dünya Müharibəsi illərində fəaliyyət göstərmiş azərbaycanlı snayper Ziba Qəniyevadan gedir.
Atası Paşa Qəniyeva azərbaycanlı, anası isə özbək idi. 1940-cı ildə Moskvaya gedir və Teatr Sənəti Dövlət İnstitutuna aktyorluq fakültəsinə daxil olur. Lakin müharibənin başlaması onun bütün planlarını alt-üst edir. Müharibənin ilk günlərində minlərlə tələbə kimi Ziba da cəbhəyə getmək üçün hərbi komissarlığa müraciət edir. Bir neçə gün sonra onun xahişi qəbul edilir və gənc qız atıcılıq kurslarına göndərilir. Bu kursları bitirdikdən sonra isə 1941-ci ildə Moskva uğrunda döyüşlərdə iştirak edir.
Taburda rabitəçi-kəşfiyyatçı olur. 1941-ci ilin həyəcan dolu qışında 16 dəfə düşmən arxasına keçərək, rabitə vasitəsilə vacib məlumatları ötürürdü və düşmən haqqında xəbərlər verirdi. 3-cü Moskva Kommunist atıcı taburun tərkibində Ziba Qəniyeva 1941-ci ilin noyabr ayının 7-də Qırmızı Meydanda keçirilən məşhur paradda iştirak edib. Leninqrad və Şimali-Qərb istiqamətlərindəki döyüşlərdə iştirak edib. Ziba Qəniyeva İkinci Dünya Müharibəsi dövründə 129 alman əsgərini öldürmüşdür.
1942-ci ilin yanvar ayında 3-cü Moskva Kommunist atıcı taburun bazasında 130-cu atıcı tabur yaradılır. 151-ci moto-atıcı kəşfiyyat batalyonunun snayper-kəşfiyyatçısı Ziba Qəniyeva Leninqrad vilayətinin Çernoye Ojetsı, Lunevo və Dyaqilyov kəndləri ərazisində 1942-ci ilin aprel ayının 12-dən may ayının 23-nə qədər fəaliyyət göstərib, bu müddət ərzində 20 alman məhv edib, bunlardan ikisi zabit idi. 23 May, 1942-ci ildə Ziba Qəniyeva Leninqrad vilayətinin Molvotiski rayonunun Bolşoye Vraqovo kəndi uğrunda gedən döyüşlərdə xüsusilə seçilmişdi.
Döyüşlərdə göstərdiyi qəhrəmanlığa görə Şimali-Qərb cəbhəsinin qoşunlarının 1942-ci il 16 iyul tarixli 0869 №li əmrinə əsasən snayper-kəşfiyyatçı Ziba Qəniyeva “Qızıl Bayraq” ordeni ilə təltif edildi. Böyük Vətən Müharibəsi illərində o, 129 işğalçı məhv edib, göstərdiyi qəhrəmanlıq və şücaətə görə Ziba Qəniyeva çoxsaylı dövlət mükafatları ilə, o cümlədən “Qırmızı Bayraq” ordeni və “Qırmızı Ulduz” ordeni ilə, “Moskvanın müdafiəsi uğrunda” medalı ilə təltif edilib.

The First Female Sniper of Azerbaijan – Ziba Ganiyeva
At the age of 17, possessing extraordinary beauty, a young girl was recorded in her regiment’s roster as a sniper-scout-radio operator during the years of the Great Patriotic War. This was Ziba Khanum Ganiyeva, the Azerbaijani sniper who served during the Second World War.
Her father, Pasha Ganiyev, was Azerbaijani, while her mother was Uzbek. In 1940, she moved to Moscow and was admitted to the State Institute of Theatre Arts, Faculty of Acting. However, the outbreak of war shattered all her plans. In the very first days of the war, like hundreds of thousands of other students, Ziba applied to the military commissariat to be sent to the front. Just a few days later, her request was approved, and the young girl became a trainee at a marksmanship course. After completing her training, in 1941 she took part in the battles for Moscow.
She served in the battalion as a radio operator-scout. During the tense winter of 1941, she crossed enemy lines 16 times, transmitting vital information via radio and reporting on enemy movements. As a member of the 3rd Moscow Communist Rifle Regiment, Ziba Ganiyeva also took part in the famous parade held on Red Square on November 7, 1941. She later fought on the Leningrad and Northwestern fronts. During the Second World War, Ziba Ganiyeva killed 129 German soldiers.
In January 1942, the 130th Rifle Battalion was formed on the basis of the 3rd Moscow Communist Rifle Regiment. As a sniper-scout of the 151st Motorized Rifle Reconnaissance Battalion, Ziba Ganiyeva operated in the areas of Chernoye Ozhestye, Lunevo, and Dyagilyovo villages of the Leningrad region from April 12 to May 23, 1942. During this period, she eliminated 20 German soldiers, two of whom were officers. On May 23, 1942, she particularly distinguished herself in battles for Bolshoye Vragovo village of Molvotitsy district, Leningrad region.
For her heroism in these battles, sniper-scout Ziba Ganiyeva was awarded the Order of the Red Banner according to Order No. 0869 of the Northwestern Front troops dated July 16, 1942. Throughout the Great Patriotic War, she eliminated 129 enemy soldiers. For her bravery and courage, Ziba Ganiyeva was decorated with numerous state awards, including the Orders of the Red Banner and the Red Star, as well as the Medal “For the Defense of Moscow.”