Azərbaycanın ilk qadın Xarici İşlər Naziri — Tahirə Tahirova
Azərbaycanın ilk qadın Xarici İşlər Naziri olan Tahirə Tahirova, özünün zəhməti, bacarığı və səriştəsi ilə həm ölkəmizin, həm də dünya diplomatiyasının inkişafına mühüm töhfələr vermişdir.
Tahirə Əkbər qızı Tahirova 7 noyabr 1913-cü ildə Türkmənistanın Bayraməli şəhərində ziyalı bir ailədə dünyaya gəlmişdir. 1920-ci ildə ailəsi ilə Bakıya köçən Tahirə, burada təhsilini yüksək qiymətlərlə tamamlayıb. 1929-cu ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutuna daxil olan Tahirə Tahirova, 1935-ci ildə İnstitutun dağ-mədən fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə başa vurmuşdur. Azərbaycan Elmi-Tədqiqat İnstitutunda elmi işçi olaraq fəaliyyətə başlamış və bununla da, neft sənayesi üzrə ali təhsil alan ilk azərbaycanlı qadın-mütəxəssis olmuşdur.
Bakıya qayıtdıqdan sonra Tahirə müxtəlif neft mədənlərində işləyib. İlk dövrlərdə bu işlər onun üçün çətin olsa da, kişilərin dominant olduğu bu sahədə öz bacarığı ilə nüfuz qazanır.
1937-1940-cı illərdə isə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun Neft yataqlarının istismarı kafedrasının aspirantı və assistenti kimi fəaliyyət göstərib. Tələbəlik illərində geologiya və meteorologiya elmləri namizədi Abdulla Bayramov ilə tanış olan Tahirə xanım, İnstitutu bitirdikdən sonra onunla ailə qurur.
Cəmi bir ildən sonra müharibə başlayır və hamı kimi Tahirənin yoldaşı da cəbhəyə göndərilir. Həmin dövrdə Tahirə xanım, Mərkəzi Komitənin neft sənayesi şöbəsinin müdiri kimi, ordunun yanacaq və sürtkü materialları ilə fasiləsiz təmin olunmasına birbaşa cavabdeh şəxs idi.
1950-ci ildən etibarən Tahirə Tahirova fəal ictimai-siyasi fəaliyyətə başlamış, müxtəlif beynəlxalq təşkilatların nümayəndə heyətlərində yer alaraq, bir çox xarici ölkələrə səfərlər etmişdir. 1954-1957-ci illərdə Azərbaycan Həmkarlar İttifaqı Şurasının sədri seçilmişdir. Onun yüksək diplomatik səriştəsi, məsuliyyətə yanaşması və yorulmaz əməyinin nəticəsi olaraq, 1957-ci ildə Azərbaycanın Xarici İşlər Naziri vəzifəsinə təyin olunmuşdur. Lakin, bu vəzifəyə yalnız 1959-cu ildə, SSRİ XİN-nin Diplomatik Akademiyasını bitirdikdən sonra başlamışdır.
Tahirə Tahirova Lenin ordeni, beş dəfə Qırmızı Əmək bayrağı, Şərəf nişanı və Xalqlar dostluğu ordeni ilə təltif olunmuşdur. O, həmçinin türk, ingilis, rus və ərəb dillərini bilirdi. Tahirə xanın 1984-cü ilə qədər Xarici İşlər Naziri olaraq fəaliyyətini davam etdirmişdir.
1991-ci il oktyabrın 26-da 78 yaşında Bakıda vəfat etmiş və Fəxri xiyabanda dəfn olunmuşdur.
“Mən yaşadığım ömür payından narazı deyiləm. Çünki bütün bu etdiklərim sadəcə, xalqımın və millətimin rifahı, xoş gələcəyinə xidmət edirdi”.

2025-07-16 16:11:24 431
Tahirə Tahirova, the first female Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, made significant contributions to the development of both our country's and the global diplomacy through her hard work, skill, and expertise.
Tahira Tahirova was born on November 7, 1913, in the city of Bayramali, Turkmenistan, into an intellectual family. In 1920, her family moved to Baku, where Tahirə completed her education with high honors. In 1929, she entered the Azerbaijan Industrial Institute, graduating with distinction from the Faculty of Mining in 1935. She then began working as a researcher at the Azerbaijan Scientific-Research Institute, becoming the first Azerbaijani woman with higher education in the field of oil industry.
After returning to Baku, Tahira worked in various oil fields. Although the work was initially challenging, in this male-dominated sector, she earned respect and recognition through her competence. Between 1937 and 1940, she served as a graduate student and assistant at the Department of Oil Field Development at the Azerbaijan Industrial Institute. During her student years, she met Abdulla Bayramov, a candidate in geosciences and meteorology, and later married him after graduating.
One year later, the war broke out, and like many others, her husband was sent to the front. During this period, Tahira, as the head of the Oil Industry Department of the Central Committee, was directly responsible for ensuring the continuous supply of fuel and lubricants to the army.
From 1950 onward, she continued her active participation in public and political affairs, representing Azerbaijan in numerous international organizations and visiting many countries. In 1954-1957, she served as chair of the Azerbaijan Trade Union Council. As a result of her diplomatic skill and dedication, she was appointed Minister of Foreign Affairs in 1957 and began her work in 1959 after completing studies at the Soviet Foreign Ministry's Diplomatic Academy.
Tahira Tahirova was awarded the Lenin Order, five times the Red Banner of Labor, the Order of Honor, and the Order of Friendship of Peoples. She was fluent in Turkish, English, Russian, and Arabic. She continued her work as Minister of Foreign Affairs until 1984.
Tahira passed away on October 26, 1991, at the age of 78 in Baku and was laid to rest in the Alley of Honor.
“I am not dissatisfied with the life I have lived. Because everything I did served only the welfare and bright future of my people and nation.”