Qədim Azərbaycan şəhəri - Ərdəbil
Ərdəbil dəniz səviyyəsindən 1570 metr hündürlükdə, tarixi ticarət yollarının üzərində yerləşən qədim Azərbaycan şəhəridir. Şumer abidələrində Ərdəbilin yaşının 5000 ilə yaxın tarixi olduğu qeyd edilir.
Müsəlman tarixçiləri Ərdəbilin təməlini Sasani hökmdarı I Firuz (459-484) ilə əlaqələndirirlər və ona Firuzabad adı verilmişdir.
İlk vaxtlar ərəblər bu şəhərin siyasi və inzibati mərkəz statusunu saxladılar, hətta xəlifə Əli (656-661) dövründə Azərbaycan hakimi təyin edilmiş əl-Əşas ibn Qeys dövlətin təminatı hesabına yaşayan ərəbləri Ərdəbildə yerləşdirmiş, bu şəhəri abadlaşdırmış, burada məscid tikdirmişdi.
Əməvilərin dövründə isə Azərbaycanın paytaxtı Marağadan buraya köçürülmüşdür. Əməvilər dövründə (661-750) ərəblərin hərbi və idarə mərkəzləri Ərdəbildə yerləşirdi.
D.Behazin sözlərinə görə: "Ərdəbil Sasanilərin və ərəblərin ilk dövründə Azərbaycanın paytaxtı, Abbasilərin dövründə isə iranlıların (müəllif azərbaycan türklərini iranlı (fars) hesab edir) ərəblərə qarşı apardığı mübarizənin mərkəzi olmuşdur. Mülahizələrə əsasən, Ərdəbil Avesta dilindən və Artabil sözündən götürülüb. Bu ad iki hissədən – "arta" və "vil" sözlərindən ibarətdir və "müqəddəs yer" mənasını verir.
941-ci ildə Sacilər dövlətinə son qoyaraq Salarilər dövlətini yaradan Mərzuban ibn Məhəmməd Ərdəbili paytaxt kimi saxlayır.
Səfəvilərin hakimiyyəti zamanı Ərdəbil ictimai-iqtisadi nöqteyi-nəzərdən özünün yüksək səviyyəsinə qalxaraq, Yaxın Şərqin ən məşhur şəhərlərindən birinə çevrilir.
XVIII əsrin 40-cı illərində Nadir şahin ölümündən sonra Nəzərəli xan Şahsevən Ərdəbildə özünü müstəqil xan elan edir və Ərdəbil xanlığın paytaxtı seçilir.
1746-cı ildə Muğanın Ultan qalasında (Suqovuşanda) Nadir şahın tacqoyma mərasimi keçirildikdən sonra, o, bu hadisəni Ərdəbildə təntənə ilə qeyd etmişdir. Qacarların hakimiyyəti dövründə isə Azərbaycanın başqa şəhərləri kimi Ərdəbil də yavaş-yavaş öz əhəmiyyətini itirməyə başlayır.
Ərdəbilin əhalisi 1728-ci ildə 14–15 min, XIX əsrin sonlarında 20 min, 1930-cu ildə isə 40 min nəfər təşkil etmişdir. 2017-ci il siyahıyaalınmasına görə, Ərdəbil şəhərinin əhalisi 605 992, Ərdəbil rayonunun əhalisi isə 529 374 nəfərdir.
Ərdəbil şəhərinin əhalisinin böyük əksəriyyəti (98%) tarixən Azərbaycan türkü olub və hazırda da Azərbaycan türkcəsində danışılır.

Ancient Azerbaijani City – Ardabil
Ardabil is an ancient Azerbaijani city situated at an altitude of 1,570 meters above sea level, located along historic trade routes. According to Sumerian inscriptions, Ardabil has a history spanning nearly 5,000 years.
Muslim historians associate the founding of Ardabil with the Sasanian ruler King of Kings Peroz I (reigned 459–484), who named the city Firuzabad. In the early Islamic period, the Arabs maintained Ardabil's status as a political and administrative center. During the reign of Caliph Ali (656–661), the Arab governor of Azerbaijan, al-Ash'ath ibn Qays, settled Arabs in Ardabil at the expense of the state, developed the city, and built a mosque there.
During the Umayyad dynasty, Azerbaijan’s capital was moved from Maragha to Ardabil. Between 661 and 750, Ardabil served as the Arabs’ military and administrative headquarters in the region. According to D. Behazin, “Ardabil was the capital of Azerbaijan during the Sasanian and early Arab periods, and during the Abbasid period, it became the center of the Iranians’ (the author considers Azerbaijani Turks as Persians) resistance against Arab rule.”
It is believed that the name Ardabil originates from the Avestan language, derived from the word Artabil, which consists of two parts – arta and vil – meaning "holy place."
In 941, after bringing an end to the Sajid dynasty, Marzuban ibn Muhammad established the Sallarid dynasty and retained Ardabil as its capital.
Under the Safavid rule, Ardabil reached a peak in its socio-economic development and became one of the most prominent cities in the Near East.
In the 1740s, following the death of Nader Shah, Nazarali Khan Shahsevan declared himself an independent khan in Ardabil, which then became the capital of the Ardabil Khanate. In 1746, following Nader Shah's coronation in the Ultan Fortress of Mughan (Suqovuşan), the event was celebrated ceremoniously in Ardabil.
During the Qajar period, Ardabil, like other Azerbaijani cities, gradually lost its significance.
The population of Ardabil was estimated at 14–15 thousand in 1728, 20 thousand by the late 19th century, and 40 thousand by 1930. According to the 2017 census, Ardabil city had a population of 605,992, while the Ardabil region had 529,374 residents.
Historically, the vast majority (98%) of Ardabil’s population has been Azerbaijani Turks, and Azerbaijani Turkish remains the primary spoken language today.