Məhsulun üzərində "CE" nə deməkdir?
Məhsulun üzərindəki "CE" işarəsi onun Avropa İttifaqı standartlarına uyğun olduğunu və Aİ ölkələrində sərbəst şəkildə satıla, idxal və ixrac edilə biləcəyini bildirir. Bu abbreviatura "Avropa uyğunluğu" mənasını verən fransız termini olan "Conformité Européenne" deməkdir. 1985-ci ildən etibarən AB bazarında satıla bilmək üçün müəyyən məhsulların (23 məhsul qrupu) CE standartlarına cavab verməsi tələb olunur.
Əsasən, CE işarəsi məhsulun müvafiq təhlükəsizlik, sağlamlıq və ətraf mühit standartlarından keçdiyini göstərir. O, AB daxilində məhsulun “pasportu” kimi xidmət edir. İstehsalçılar məhsulun ətraf mühitə zərər vermədiyini, insanlar və heyvanlar üçün təhlükə yaratmadığını və müvafiq qaydalara uyğun olduğunu göstərmək üçün məhsullarını CE işarəsi ilə etiketləyə bilirlər.
Lakin, sonradan məhsulun üzərindəki CE işarəsinin standartlara uyğun olmadığı və məhsulun tələb olunan xüsusiyyətlərə cavab vermədiyi aşkarlandığı təqdirdə, istehsalçı firma Avropa Ədalət Məhkəməsinə çağırıla bilər. Saxtakarlıq törədən istehsalçıya təzminat davası açılır və ən sərt hallarda, AB bazarında məhsulunun satılması qadağan olunur.
Hətta az inkişaf etmiş ölkələrin (çox vaxt Üçüncü Dünya ölkələri adlanır) məhsulları da Aİ bazarında satıla bilmək üçün CE standartlarına uyğun olmalıdır. Bundan əlavə, məhsulun bu standartlara uyğun olub-olmadığını yoxlamaq üçün məsuliyyət idxal edən ölkənin üzərinə düşür.
Bəzi hallarda şirkətlər lazımi standartlara cavab vermədən məhsullara CE markasını yanlış şəkildə tətbiq edirlər. Məsələn, Çin öz məhsulları üzərinə eyni ölçüdə və eyni şəkilli CE etiketi vuraraq, AB bazarına ixrac etməyə başladıqda, bu vəziyyət narazılıqlara səbəb olmuşdur. Çünki, bu məhsulların üzərindəki CE etiketi standartlara uyğun olmadığı üçün qanunsuz hesab olunurdu. Buna baxmayaraq, Çin istehsalçı firmaları "CE etiketini" "China Export" (Çin İxrac Malı) kimi açıqlayaraq özlərinə bəraət qazandırmağa çalışmışlar.

What is a CE Certification?
The "CE" mark on a product signifies that it conforms to European Union standards and can be freely sold, imported, and exported within EU countries. This abbreviation stands for "Conformité Européenne," a French term meaning "European Conformity." Since 1985, certain products (23 product groups) have been required to meet CE standards in order to be sold in the EU market.
Essentially, the CE mark indicates that the product has passed relevant safety, health, and environmental standards. It serves as the product's "passport" within the EU. Manufacturers can label their products with the CE mark to show that the product does not harm the environment, does not pose a danger to humans or animals, and complies with applicable regulations.
However, if it is discovered later that the product does not comply with the required standards or the CE mark is misleading, the manufacturer can be taken to court in the European Court of Justice. In such cases, a compensation lawsuit can be filed, and in the worst case, the sale of the product may be banned in the EU market.
Even products from less developed countries (often referred to as Third World countries) must comply with EU standards in order to be sold in the EU market. Additionally, the responsibility lies with the importing country to check whether the product meets these standards.
In some cases, companies falsely apply the CE mark to products without meeting the necessary standards. For example, when China started exporting products to the EU with a CE label, there were complaints because these products did not meet the required standards and were considered illegal. Chinese manufacturers tried to justify this by claiming that "CE" stood for "China Export" instead of "Conformité Européenne."