İnternetin yaranma tarixi
2 sentyabr 1969-cu il ABŞ-in hərbi sənaye qurumunun xətti ilə Ali məktəblər tərəfindən bir layihə həyata keçirildi. Məqsəd çoxlu sayda kompüterləri birləşdirən kabel vasitəsilə eyni vaxtda informasiya mübadiləsi aparmağın mümkünlüyünü təmin etmək idi. Əvvəlcə Kaliforniya Universitetinin tələbələri Stiven Kroker və Vinton Serf 4-5 metr uzunluğunda kabeldən istifadə edərək kompüterləri birləşdirdilər.
İlk dəfə olaraq, kompüterlər arasında məlumat ötürülməsi baş verdi və layihə uğurlu oldu. Əvvəlcə 4 universitetin birləşməsi nəticəsində yaranan şəbəkə ARPANET kimi tanındı və qısa müddətdə ABŞ ərazisində kompüterlər bu şəbəkəyə qoşulmağa başladı.
1972-ci ildə ARPANET vasitəsilə elektron məktub göndərilməsini təmin edən proqram yaradıldı. @ simvolu ilk dəfə e-poçt ünvanlarında istifadə edildi və 1980-ci ildə rəsmi olaraq beynəlxalq standart kimi tanındı. 1973-1974-cü illərdə ARPANET-in müəllifləri Robert Kan və Vint Serf tərəfindən təklif edilən TCP/IP protocol yarandı. TCP/IP protokolu 2 rabitə protokolundan ibarətdir.
1969-cu ilin yanvarında ABŞ hökuməti internetin yaranmasının əsasını qoydu. İnternet inkişaf etdikcə belə bir sual ortaya çıxdı: Necə etmək olar ki, bu şəbəkə vasitəsilə kompüterlərdə olan çoxlu sayda sənədlərdən hamı eyni vaxtda istifadə edə bilsin? Məhz bu problemin həlli 1989-1990-cı illərdə “www” sisteminin yaranmasına səbəb oldu. Tim Berners Li hiper mətnli sənədlər texnologiyasını yaratdı.
Tim Berners Li 2004-cü ildə 15 il öncəki kəşfinə görə Beynalxalq Fond tərəfindən 1.000.000 avro məbləğində pul mükafatı qazanıb. İnternetin qloballaşması 1988-1989-cu illərə təsadüf edir. Bu illərdə Kanada, Fransa, Almaniya və 1992-ci ildə Böyük Britaniya və Latviya NSFNET vasitəsilə internetə qoşuldular.
Beləliklə öncə elm və təhsil qruplarını birləşdirən ARPANET sadə kompüter şəbəkəsi qısa bir müddətdə böyük populyarlıq qazandı. Məhz bu şəbəkə indiki internetin əsası oldu.

History of the Internet
On September 2, 1969, through the U.S. military-industrial complex, a project was launched by universities. The aim was to enable simultaneous information exchange by connecting multiple computers through a cable. Initially, students from the University of California, Stephen Crocker and Vinton Cerf, connected computers using a 4–5 meter-long cable.
For the first time, data transfer between computers took place, and the project proved to be highly successful. The network, initially formed by the connection of four universities, became known as ARPANET, and soon after, computers across the United States began connecting to it.
In 1972, a program enabling the sending of electronic mail via ARPANET was created. The @ symbol was used in email addresses for the first time, and in 1980 it was officially recognized as an international standard. Between 1973 and 1974, the TCP/IP protocol emerged, proposed by ARPANET’s leading contributors Robert Kahn and Vinton Cerf. TCP/IP consists of two communication protocols.
In January 1969, the U.S. government laid the foundation for the creation of the internet. As the network expanded, a key question arose: How could people simultaneously access the large number of documents stored on computers through this network? The solution to this challenge led to the invention of the World Wide Web (WWW) in 1989–1990. Tim Berners-Lee developed the technology of hypertext documents.
In 2004, Tim Berners-Lee was awarded €1,000,000 by an international foundation in recognition of his discovery 15 years earlier. The globalization of the internet dates back to 1988–1989, when Canada, France, and Germany joined the network, followed by the United Kingdom and Latvia in 1992 via NSFNET.
Thus, what began as ARPANET—a simple computer network uniting scientific and educational institutions—quickly gained popularity. It became the foundation of today’s internet.