Azərbaycanın ilk səssiz filmi
XIX əsrin sonlarında Bakı "qara qızıl" hesabına Zaqafqaziyanın mədəniyyət mərkəzi kimi tanınmağa başlayır. Elə bu vaxtlarda Fransadan gəlmiş fotoqraf Aleksandr Mixayloviç Mişonun Bakıda nəşriyyatı və fotoatelyesi var idi. O, Bakı mənzərələrini, neft mədənlərini, mədənlərdə baş vermiş yanğınlarla bağlı silsilə şəkillər çəkirdi. O, "Bibiheybətədə neft fontanının yanğını" , "Balaxanıda neft fontanı", "Şəhər bağında ictimai gəzinti", "Qafqaz rəqsi" xroniki sujetlərin də müəllifidir.
Araşdırmalardan məlum olur ki, 20 ildən artıq Bakıda yaşamış Mişonun niyyəti heç də Azərbaycanda kino sənətinin əsasını qoymaq deyildi. O fotoqrafiya ilə məşğul olur, şəkillər çəkir, Bakıda nümayiş etdirir sonra isə Fransaya aparırdı. Həmin kinosüjetlərin ikisi ( "Bibiheybətdə neft fontanının yanğını" , "Balaxanıda neft fontanı" ) 2001-ci ildə Azərbaycan Dövlət Film Fondunun təşəbbüsü ilə Fransa kino arxivindən Azərbaycana qaytarılır.
1915-ci ildə tanınmış neft sənayeçiləri olan Pirone qardaşları Bakıda "Filma" Səhmdar Cəmiyyətini yaradırlar. Şəhərin mərkəzində - Birja küçəsi 3 saylı binada (indiki Ü.Hacıbəyli küç.) yerləşən cəmiyyət 1915-1916 cı illərdə bir neçə bədii filmin, eyni zamanda neft sahibkarlarının köməkliyi ilə İbrahim Musabəyovun "Neft və milyonlar səltənətində" romanı əsasında eyniadlı ilk Azərbaycan bədii filminin çəkilişinə başlayır. Filmi çəkmək üçün Peterburqdan rejissor Boris Svetlov və operator Qriqori Lemberq dəvət edilir.
Azərbaycanda ilk səssiz film olan "Neft və milyonlar səltənətində"ki yazılar iki dildə - Azərbaycan və rus dillərində yazılıb. Film neft Bakısının XX əsrin əvvəllərindəki həyatını, Bakı müsəlman milyonçularının məişətini, neft mədənlərində ən çətin şəraitdə işləyib yaşayan fəhlələrin ağır güzaranını ekranda canlandırır.
Filmdə baş verən bütün əhvalatlar əsərin qəhrəmanı Cəlilin taleyi fonunda cərəyan edir. Yoxsul və kimsəsiz olan Cəlil təsadüf nəticəsində varlı bir neft sahibrakına çevrilir. Pozğun və qəddar neft milyonçusu Lütfəli ilə dostluğu onu müflisləşdirir və məhv edir. Burjua cəmiyyətinin ali təbəqəsinə qədər yüksələn bir kasıbın burada özünə yer tapa bilməməsi və buna mənən hazır olmaması onun faciəsi ilə nəticələnir.
Təbiət mənzərələri Bakı və Bakı ətrafında, Balaxanıda, Binəqədidə, Zığ və sahil kənarında, pavilyonla bağlı səhnələr isə Tiflisdə çəkilir. O vaxtı Balaxanıda neft mədəndə baş vermiş yanğın da filmə daxil edilir. Bu yanğın tamaşaçılar üçün çox maraqlı epizodlardan biri olur.
İkiseriyalı bədii filmin birinci seriyası 1916-cı il may ayının 14-də, ikinci seriyası isə may ayının 27-də ekranlara buraxılır.
Filmdə Lütfəli bəy rolunu ifa edən görkəmli Azərbaycan teatr və kino xadimi Hüseyn Ərəblinski ilk azərbaycanlı kino artisti hesab olunur. Film Ərəblinskinin çəkildiyi ilk və son filmdir.
İddialara görə, 1918-ci il hadisələri vaxtı Tağıyev teatrı növbəti dəfə yananda teatrda olan "Neft və milyonlar səltənətində" filmi də yanıb külə dönür. Amma kinoşünas Aydın Kazımzadə bu ehtimalı təkzib edərək bildirib: ""Filma" şirkətinin öz ofisi varkən filmi niyə teatrda saxlamalıydı ki? Ola bilsin ki, film Rusiyanın kino arxivində olub. Sonralar yararsız hala düşdüyündən, atılıb. Hazırda orda yoxdur."
"Neft və milyonlar səltənətində" povestinin motivləri əsasında çəkilmiş filmin ikinci variantı 1980-ci ildə "Qızıl uçurum" adı ilə yenidən ekranlarda nümayiş etdirilir. Melodramın quruluşçu rejissoru Fikrət Əliyevdir. Filmdə Cəlil rolunda Əliabbas Qədirov, Lütfəli bəy rolunda isə Hamlet Xanızadə çəkiliblər.
1983-cü ildə rejissor Fikrət Əliyevə Leninqradda XIV Ümumittifaq Kinofestivalında bu filmə görə mükafat verilir.

First Silent Film in Azerbaijan
At the end of the 19th century, thanks to “black gold,” Baku began to be recognized as the cultural center of the South Caucasus. During this period, the French photographer Aleksandr Mikhaylovich Mishon operated a publishing house and a photo studio in Baku. He photographed Baku landscapes, oil fields, and a series of images related to fires that erupted at the oil wells. He is also the author of the documentary scenes “Fire at the Bibiheybat Oil Fountain,” “Oil Fountain in Balakhani,” “Public Stroll in the City Park,” and “Caucasian Dance.”
Research shows that Mishon, who lived in Baku for more than 20 years, did not intend to lay the foundations of Azerbaijani cinema. He was engaged in photography, took pictures, presented them in Baku, and then brought them to France. Two of those film subjects (“Fire at the Bibiheybat Oil Fountain” and “Oil Fountain in Balakhani”) were returned to Azerbaijan from the French film archive in 2001 through the initiative of the Azerbaijan State Film Fund.
In 1915, the well-known oil industrialists, the Pirone brothers, established the “Filma” Joint-Stock Company in Baku. Located at No. 3 Birzhe Street in the city center (now Üzeyir Hacıbəyli Street), the company began producing several feature films in 1915–1916 and, with the support of oil magnates, started shooting the first Azerbaijani feature film based on Ibrahim Musabeyov’s novel In the Realm of Oil and Millions. To direct the film, director Boris Svetlov and cinematographer Grigori Lemberg were invited from Petrograd.
The intertitles of In the Realm of Oil and Millions, the first silent film in Azerbaijan, were written in two languages — Azerbaijani and Russian. The film portrays the life of oil-rich Baku at the beginning of the 20th century, depicting the lifestyle of Muslim oil millionaires and the harsh living and working conditions of laborers in the oil fields.
All events in the film unfold against the fate of the main character, Jalil. Poor and orphaned, Jalil unexpectedly becomes a wealthy oil owner. His friendship with the corrupt and cruel oil magnate Lutfali leads to his bankruptcy and destruction. A poor man who rises to the upper strata of bourgeois society, yet remains morally unprepared for it, ultimately faces tragedy.
The natural scenery was filmed in Baku and its outskirts — Balakhani, Binagadi, Zigh, and along the coastline — while the pavilion scenes were shot in Tbilisi. A real fire that occurred at the Balakhani oil fields at that time was also included in the film, becoming one of the most intriguing episodes for viewers.
The first part of this two-episode feature film premiered on May 14, 1916, and the second part on May 27, 1916.
Huseyn Arablinski, a prominent Azerbaijani theater and film figure who played the role of Lutfali bey, is considered the first Azerbaijani film actor. This was the first and last film in which Arablinski appeared.
According to some claims, during the events of 1918, when the Taghiyev Theater caught fire once again, the film In the Realm of Oil and Millions was also destroyed. However, film scholar Aydın Kazımzadə rejected this assumption, stating: “Why would the film have been stored in a theater when the ‘Filma’ company had its own office? It is possible that the film was kept in the Russian film archive. It may have been discarded later due to becoming unusable. It is not there now.”
A second adaptation of the story based on the novella In the Realm of Oil and Millions was released in 1980 under the title The Golden Abyss. The melodrama was directed by Fikret Aliyev. Aliabbas Qadirov played Jalil, and Hamlet Khanizade portrayed Lutfali bey.
In 1983, director Fikret Aliyev received an award at the 14th All-Union Film Festival in Leningrad for this film.